خدا یا در لحظه نبودنم غافل از من نبوده ای
و من در لحظه لحظه بودنم به یادت نبوده ام

الشرک باللهبازگشت به برگزیده از کتاب
ثبت شده در تاریخ 21-اردیبهشت-1393 -- تعداد بازدید : 3030 بار

اولین گناه کبیره شرک به خدای تعالی است و به کبیره بودن آن ، حضرت رسول و حضرت امیر المومنین و صادق و کاظم و رضا و جواد علیهم السلام مرویست که از هر گناهی کبیره بزرگتر ، شرک به خداست .

و دلیل بر اینکه بزرگترین گناهان کبیره است فرمایش پروردگار است ، می فرماید : (( خدا نمی آمرزد شرک آورده شده به او را ( یعنی اگر کسی مشرک از دنیا برود آمرزیده شدنی نیست ) و غیر شرک را از هر که بخواهد می آمرزد . یعنی غیر از شرک قابل آمرزش می باشد .

و نیز می فرماید : (( کسی که به خدا شرک آورد خدا بهشت را بر او حرام فرموده و جایگاهش دوزخ است و برای ستم کنندگان یاری کنندگانی نیست . )) و نیز می فرماید : به خداوند شرک نیاور به درستی که شرک هر آینه ستم بزرگی است . و چون کبیره بودن گناه شرک نزد هر مسلمانی بدیهی است است ذکر سایر آیات شریفه و روایات وارده در بزرگی این گناه لزومی ندارد ، چیزی که مهم است دانستن معنی شرک ومراتب آن است تا اینکه از جمیع مراتب آن پرهیز کرده شود چنان که پروردگار عالم در قرآن مجید می فرماید : هیچ به خدا شرک نیاور .

مشرک در مقابل موحد و ضدّ آن است چنان که توحید که اولین اصل و رکن دین است دارای مراتبی است همچنین شرک هم دارای مراتب و اقسامی است :


1 – توحید و شرک در مقام ذات

2- توحید وشرک در مقام صفات

3 – توحید و شرک در مقام افعال

4 – توحید و شرک در مقام طاعت

5 – توحید و شرک در مقام عبادت

که به شرح هر کدام خواهیم پرداخت ان شاء الله .


منبع : گناهان کبیره آیت الله شهید دستغیب

بخش نظرات
روزشمار فاطمیه
روزشمار غدیر
روزشمار محرم عاشورا