خدا یا در لحظه نبودنم غافل از من نبوده ای
و من در لحظه لحظه بودنم به یادت نبوده ام

ام الکتاب بازگشت به سایت های قرآنی
ثبت شده در تاریخ 14-بهمن-1392 -- تعداد بازدید : 2154 بار

اینجا اطلاعات کلی پیرامون مؤسسه قرآنی ام اکتاب نقش جهان و هم چنین پروژه ام الکتاب آورده شده است.


مؤسسه فرهنگي قرآني ام‌الكتاب نقش جهان فعاليت خود را به عنوان مركز تحقيقات تخصصي قرآن كريم در رمضان المبارك 1425 آغاز نمود. متخصصين حوزه علوم قرآني در موسسه ام الکتاب با بهره گیری از امکانات فنی پيشرفته و به روز جهت عرضه ثمره تحقيقات تخصصي خود به عموم فراگيران و فعالان علوم اسلامي به ساماندهی و راه اندازی پایگاه اطلاعاتی جامع از متون قرانی، تفاسیر، کتب قرآنی، مراجع و اسناد مکتوب در حوزه علوم اسلامي اقدام نموده اند.
جذب مخاطبين عمومي، فراگير كردن دسترسي به محتواي چند رسانه اي در قالب عكس، صوت، تصاوير ويدئويي و نرم افزارهاي تخصصي و تسهيل دسترسي به منابع تفسير و ترجمه و مباحث قرآني در مقابله با جنگ نرم دشمن و انبوه محتواي غير ديني فضاي سايبري، متخصصين حوزه علوم قرآني در موسسه ام الکتاب را بر آن داشت تا با هدف:
احیاء تفکر شیعه به عنوان اساسی ترین و جامع ترین هدف بلند مدت موسسه
معرفی متخصصین و فعال در این حوزه
بررسی صحت احادیث و ارتباط احادیث با آیات قرآن
پایه ریزی سریع ترین و جامع ترین موتور جستجوی علوم قرآنی
و راه اندازی بزرگترین مرجع چند رسانه ای تخصصی
اقدام به توصعه پايگاه اينترنتي ام الكتاب نموده و نتايج تحقيقات تخصصي انجام شده و دوازده سال تلاش مستمر خادمان قرآن و اسلام مشتمل بر بيش از يك ترا بايت اطلاعات را در دسترس همه علاقمندان و پژوهشگران قرآن كريم قرار دهند.

سرفصلهاي اصلي فعاليت پايگاه اطلاع رساني ام الكتاب عبارت است از:
1. گردآوري و آماده‌سازي اطلاعات قرآني اعم از متون كتاب‌ها، مقالات، پايان‌نامه‌ها، دوره‌هاي تلاوت‌ صوتي و تصويري و كليه اطلاعات قرآني مورد نياز محققين، پژوهش‌گران و علاقه‌مندان قرآن كريم.
2. تسهيل در امر پژوهش‌هاي كلان قرآني در كوتاه‌ترين زمان ممكن.
3. آماده‌سازي اطلاعات متون فارسي شيعه بر اساس تفكيك سوره و آيه.
4. در دسترس قرار دادن فهرست موضوعات و متون ويراستاري شده كتب و منابع مرجع در پژوهش‌ها.
5. ارائه اطلاعات جانبي اعم از اخبار، داستان‌ها، مقالات، چهره‌هاي قرآني و فايل‌هاي مخصوص كودكان.
6. مجموعه ای جامع از اطلاعات عمومی و تخصصی در معرفی ائمه اطهار در قابل 17 وب سایت فعال با اطلاعات به روز

معرفي بخش هاي مختلف پايگاه اينترنتي ام الكتاب
در يك نگاه كلي اطلاعات و محتواي درج شده وب سايت ام الكتاب در دو دسته كلي قران و عترت قابل تفكيك مي باشد؛ بخشهاي محتواي متني، مالتي مديا، آموزش و جستجو شامل محتواي دسته نخست و بخش عترت دسته دوم اطلاعات سايت را پوشش مي دهد.
زير منوي هاي قابل مشاهده و دسترسي در بخش محتواي متني عبارتند از:
متن قرآن کریم: در اين صفحه جهت افزايش سرعت دسترسي و سهولت استفاده، براي كاربران امكانات تنظيمي وسيعي در نظر گرفته شده است. كاربر با انتخاب سوره، آيه و يا جزء مورد نظر امكان مشاهده و دسترسي به متن قران يا ترجمه مورد نظر را دارد. از ديگر ويژگي هاي اين بخش ميتوان به قابليت تلاوت آيه انتخابي توسط كاربر اشاره كرد. كاربر مي تواند با انتخاب آيه مورد نظر، انتخاب قاري و همچنين تعداد مراتب پخش، از تلاوت آيات قرآن نيز استفاده نمايد.
ترجمه قرآن: در حال حاضر 54 ترجمه از قرآن كريم بر روي وب سايت ام الكتاب در دسترس علاقه مندان و پژوهشگران است. در اين صفحه فهرستي از نام مترجمان قرآن مشاهده مي شود كه در صفحه جستجوي تخصصي ميتوانيد به ترجمه آنها دسترسي پيدا كنيد. چنانچه بر روي نام هر يك از مترجمان كليك كنيد به صفحه هر يك راهنمايي خواهيد شد كه دربردارنده معرفي كوتاهي از مترجم و ترجمه وي خواهد بود.
تفسیر قرآن: در این بخش تفاسیر قرآن طی قرون گذشته معرفی میشوند. با انتخاب هر بازه زماني ليستي از عناوين تفاسير منتسب به آن دوره نمايش داده شده و با انتخاب هر عنوان شرحي از ويژكيها و مشخصه هاي آن تفسير ارائه مي گردد.
شما ميتوانيد برای جستجو در متن تفاسیر به بخش جستجوی تفاسیر مراجعه کنید.
مقالات قرآنی: آخرین مقالات تالیفي يا گردآوری شده با موضوعات قرآنی در این صفحه قابل مشاهده است. با انتخاب هر عنوان از مقالات موجود متن كامل مقاله در دسترس مي باشد. همچنين با مراجعه به بخش جستجوی مقالات امكان دستیابی به سایر مقالات و جستجو پيشرفته در مقالات فراهم شده است.
مباحث قرآنی: آخرین مباحث قرآنی تالیف و گردآوری شده در این بخش در دسترس مخاطبين قرار دارد. هر بحث شامل اطلاعاتي از قيبل: عنوان كتاب، موضوعات، كليد واژه ها/چكيده و متن بحث مي باشد. برای جستجو در مباحث و دستیابی به سایر مباحث به جستجوی مباحث مراجعه کنید.
داستانهای قرآنی: این بخش مجموعه اي از داستانهای قرآنی تالیف و گردآوری شده مشاهده میشود. برای جستجو در داستانها و دستیابی به سایر داستانها به جستجوی داستانها مراجعه کنید.
اخبار قرآنی: در این بخش آخرين اخبار با موضوعات قرآنی تالیف و گردآوری میشود. هم‌چنين كاربران مي‌توانند با مراجعه به اين بخش از تازه‌هاي مؤسسه و پايگاه اينترنتي ام الكتاب باخبر شوند. برای جستجو در اخبار و دستیابی به سایر اخبار به جستجوی اخبار مراجعه کنید.
چهره های قرآنی: در اين بخش از پايگاه اينترنتي ام‌الكتاب زندگي‌نامه مختصري از چهره‌هاي قرآني كشور و دنياي اسلام گردآوري مي‌شود. برای جستجو در چهره ها و دستیابی به سایر چهره ها به صفحه جستجوی چهره ها مراجعه کنید.
آشنایی با سوره های قرآن: در این بخش اطلاعاتی مختصر و مفید پیرامون سوره های قرآن کریم آورده شده است. با انتخاب نام هر سوره به صفحه اختصاصی اطلاعات آن سوره هدایت میشوید.
و مناسبات اسلامی: در این بخش سعی شده است تقویم تاریخ شیعه که مناسبات اسلامی را دربرگرفته است به تفکیک ماه و روز هجری قمری ارائه شود.

در بخش مالتی مدیا صفحات و بخش های زیر در دسترس شماست:
مشاهده و دانلود تصاویر: در این بخش فايلهاي تصويري قرآني شامل تصاوير قرآني، پس زمينه هاي قرآني، موزه قرآني، تصاوير قرآن قديمي در اختیار شما قرار گرفته است. برای جستجو در تصاویر میتوانید به جستجوی تصاویر مراجعه کنید.
شنیدن و دانلود فایلهای صوتی: در این بخش فايلهاي صوتي قرآني شامل تلاوت قرآن، ترتيل قرآن، قرائت قرآن و سخنراني هاي قرآني ارائه می شود. با انتخاب نام هر قاري يا سخنران ليستي محتواي صوتي مرتبط نمايش داده شده و قابل استفاده مي باشد. برای جستجو در فایلهای صوتی میتوانید به جستجوی فایلهای صوتی مراجعه کنید.
مشاهده و دانلود فیلم و کلیپ: در این بخش فيلمها و كليپهاي قرآني شامل قرائت قرآن، مناجات، فيلم سريال و مجموعه تلويزيوني، سخنراني و تفسير قرآن كريم، مداحي ارائه میشود. در اين بخش آثار گردآوري شده بر اساس نام صاحبان اثر دسته بندي شده و در دسترس مي باشد. برای جستجو در فیلمها و کلیپها به جستجوی فیلمها و کلیپها مراجعه کنید.
آشنایی و دانلود نرم افزارهای قرآنی: در این بخش معرفي و دانلود رايگان نرم افزارهاي قرآني ارائه میشود. برای جستجو در نرم افزارهای قرآنی به جستجوی نرم افزارهای قرآنی مراجعه کنید.

در بخش آموزش سعی شده است مطالبی مفید و مختصر در حوزه های مختلف آموزش قرآن کریم شامل موارد زير ارائه شود:
آموزش روخوانی
آموزش روانخوانی
آموزش تجوید
آموزش صوت و لحن
آموزش ترتیل
آموزش ارکان قرائات
آموزش حفظ
آموزش مفاهیم قرآن
آموزش تدبر در قرآن
آموزش تفسیر قرآن

در بخش جستجو، امكان جستجو در قرآن، محتوا متني و محتواي مالتي مديا فراهم شده است.
جستجوي قرآن از طريق پارامترهاي زير قابل انجام است:
سوره و آیه
متن بی اعراب
متن با اعراب
موضوعات و کلمات
در جستجوي محتوای متنی، كليه موارد مطرح شده در محتواي متني سايت شامل:
ترجمه قرآن
تفسیر قرآن
مباحث قرآنی
مقالات قرآنی
داستانهای قرآنی
اخبار قرآنی
چهره های قرآنی
و منابع
با اعمال محدوديت هاي جستجو از قبيل واژگان خاص و كلمات كليدي قابل دسترس مي ياشد.
در جستجوي محتوای مالتی مدیا نيز تمامي موارد محتوايي ذكر شده بر اساس پارامترهاي مربوطه در قالب:
تصاویر
فایلهای صوتی
فیلمها و کلیپها
و نرم افزارها
قابل جستجو مي باشد


دسته دوم محتواي اين پايگاه اينترنتي با عنوان عترت شامل مجموعه ای جامع از اطلاعات عمومی و تخصصی در معرفی ائمه اطهار در قابل 17 وب سایت فعال با اطلاعات به روز ماشد كه در برنامه هاي آتي به معرفي آنها خواهیم پرداخت.
پایگاه اختصاصی حضرت محمد (ص)
پایگاه اختصاصی امام علی (ع)
پایگاه اختصاصی حضرت فاطمه زهرا (س)
پایگاه اختصاصی امام حسن مجتبی (ع)
پایگاه اختصاصی امام حسین (ع)
پایگاه اختصاصی امام سجاد (ع)
پایگاه اختصاصی امام محمد باقر (ع)
پایگاه اختصاصی امام جعفر صادق (ع)
پایگاه اختصاصی امام موسی کاظم (ع)
پایگاه اختصاصی امام رضا (ع)
پایگاه اختصاصی امام جواد (ع)
پایگاه اختصاصی امام هادی (ع)
پایگاه اختصاصی امام حسن عسکری (ع)
پایگاه اختصاصی امام مهدی (عج)
پایگاه اختصاصی حضرت زینب کبری (س)
پایگاه اختصاصی حضرت ابالفضل العباس (ع)
پایگاه اختصاصی حضرت خدیجه کبری (س)
بخش نظرات
روزشمار فاطمیه
روزشمار غدیر
روزشمار محرم عاشورا