خدا یا در لحظه نبودنم غافل از من نبوده ای
و من در لحظه لحظه بودنم به یادت نبوده ام

جشن نوروزبازگشت به مقالات عمومی
ثبت شده در تاریخ 24-اسفند-1394 -- تعداد بازدید : 1978 بار


سالیان مدیدی است که جشن نوروز در میان ما ایرانیان اجرا میشود ، البته با مقداری تفاوت  در قومیتهای مختلف ،  در گستره ایران عزیز ما ، از جمله مراسمات این جشن ، تدارک سفره هفت سین در منزل ما ایرانیها می باشد ،  که البته این سفره رنگین در مغازه ها ، شرکتها ، بانکها  ، مراکز دولتی و محلهای عمومی نیز جای خود را باز کرده و به تازگی به ابتکار شهرداری ها در پارکها  نیز سفره ها ی  بزرگی پهن می شود تا این نماد ملی را در همه جا به نمایش در بیاورند .


این جشن قدمتی چندین هزار ساله دارد و بدیهی است که در طول این سالها دستخوش تغییرات و بدعتهایی نیز شده است .


مثلا وجود ماهی قرمز ، اصلا ارتباطی به فرهنگ ما ندارد و همه میدانیم ، از کشور چین این سنت وارد این سفره  شده است .


بجز ورود رسوم غیر اصیل ، غالبا ما اصلا نمی دانیم ،  هر کدام از عناصر این سفره در حقیقت نشانه چیست و برای چه نیاکان ما از آنها در سر سفره های هفت سین خود استفاده می کرده اند .


مثلا در یک مطالعه متوجه شدم ،  در گذشته ایرانیان که غالبا کشاورز بوده اند با مراسمی روی سردر خانه یا پشت بام خود اقدام به بذر پاشی می کردند ، البته از بذری استفاده می کردند که قرار بود همان سال در مزارع خود استفاده کنند ، و پس از کاشت برای پر بار شدن محصول خود بسیار دعا می کردند ، ومیزان رشد این محصول را نمونه ای از رشد محصول اصلی خود در مزرعه می دانستند ، جالب این است که آنها از بین بردن دانه ها را بسیار بد می دانستند و نوعی توهین به خدایان و برکت الهی قلمداد می کردند ، حال بعد از گذشت هزاران سال ، ما بدون توجه به اصل عمل ،  کورکورانه اقدام به خیس کردن دانه های غلات می کنیم و به اصطلاح سبزه درست می کنیم ، بعد هم با نهایت بی توجهی در انتهای مراسم عید این سبزه ها را دور می ریزیم .


بیشتر از این نمی خواهم مقدمه چینی کنم ، علاقه مندان می توانند به راحتی با جستجو در سایتهای معتبر سیر تکاملی این سفره ی سنتی را پی گیری نمایند ، تا متوجه شوند این سنت جدا چقدر مربوط به نیاکان ما بوده و هدف آنها از هر کدام از اجزا آن چه بوده است .


اما خوب است مقداری فکر کنیم ، تا کی باید پیرو مراسمی باشیم که جدا جایگزین بهتری می تواند داشته باشد ، نمی خواهم با سنتها مخالفت کنم اما فقط می خواهم بگویم مقداری فکر کنیم .


ای کاش کسانی که در میان مردم محبوبیت دارند ، مانند هنرمندان و خوانندگان و یا ورزشکاران معروف حتی شخصیتهای مهم ، به کمک صدا و سیما اقدام به راه اندازی مراسمی مانند جشن رمضان می کردند ،  به نام جشن نوروز و در این جشن از همه مردم در خواست می شد تا هزینه ای را که هر سال برای سفره هفت سین انجام می دهند ، هر قدر کم به حساب مربوط به این جشن واریز کنند ، و در طول این سیزده روز شاهد صحنه های زیبایی  از شاد شدن دل کسانی که از شدت نیاز و یا به دلیل تحمل بار سنگین مشکلات مالی حتی به سفره هفت سین فکر هم نمی کنند ، می بودیم .


جدا چرا باید در شهر تهران یا دیگر شهر های بزرگ  ، وقتی مردمی هستند که از شدت فقر و مشکلات مالی به سختی زندگی می کنند ، شهرداری اقدام به اجرای سفره های هفت سین چند میلیونی در پارکها نماید ،  که تنها یک ماه تاریخ مصرف دارد ، جدا معنی اسلام و عدالت در مصرف بیت المال این است ، اصلا کاری به اسلام ندارم ، آیا عقل سلیم انسانی جدا حکم به این امر می کند ، کسانی که به این مراسمات راضی هستند ، درقصاوت قلب چه فرقی با داعش دارند ، جدا فقط برای لذت بصری چند لحظه ای که از داخل ماشین یا در حال پیاده روی می بریم ، باید این هزینه های سنگین پرداخت شود ، چرا نباید هر سال بودجه ای که برای این موضوع در نظر گرفته می شود به موسساتی مثل محک و دیگر موسسات خیریه پرداخت شود ؟


ای کاش ، می شد هفت حساب به نیت هفت سین افتتاح می شد و مردم وجه هر کدام از هفت سین خود را به آن حساب واریز می کردند ، بعد در صدا و سیما شاهد بودیم که مثلا حساب سبزه ، فلان بی خانمان را سامان داد ، یا فلان کودک که به دلیل فقر نمی توانست عضو پیوندی تهیه کند ، راهی اطاق عمل شد .


طبق آخرین گزارش اداره آمار تعداد خانوارهای ایرانی حدود 21 میلیون است ، حال تصور کنیم 60 در صد از این خانوارها سفره هفت سین پهن می کنند ، تقریبا 12 میلیون و شش صد  هزار سفره می شود ، با یک تخمین ساده یک میلیون سفره هم بابت ادرات و بانکها و ... اضافه می کنیم ، بودجه مصرفی شهرداری برای این امر را نیز ،  فرض کنیم به اندازه یک میلیون و چهار صد هزار سفره ، تقریبا میشود 15 میلیون سفره ،  البته این اعداد فقط برای تقریب ذهن است .


حالا فرض کنید اگر فقط هر سفره هزار تومان هزینه داشته باشد ،  14 میلیارد تومان هزینه خواهد شد  ،   البته لازم به تذکر نیست که فقط ماهی قرمز ،  در بعضی سفره ها ، 5 تا هم وجود دارد ، و حداقل قیمت ماهی امسال ، فکر کنم هزار تومان می باشد ، و  البته  می توانید سفره های کسانی را اضافه کنید ، که هر سال برای تزیین سفره هفت سین خود ،  چند صد هزار تومان هزینه می کنند ،  جدا با همین حداقل ،  چند تا مریض که به دلیل فقر  با درد  ،  دست و پنجه نرم می کنند و منتظر مرگ هستند به زندگی و حیات باز می گردند ؟


البته لازم نیست منتظر اقدام دیگران باشیم  ، به لطف خداوند سبحان در کشور ما موسسات خیریه که به اقشار مختلف کمک می کنند کم نیستند ، مثل محک ، کهریزک و...... شما می توانید ، این سنت ملی را که از نیاکان ما بجا مانده ، تبدیل به سنتی نمایید که آیندگان این سرزمین  ، حتی با گذشت صد هزار سال به آن افتخار کنند ، و به جهانیان بگویند که ایرانی اگر کاری می کند از روی فهم و شعور است ، نه تقلید کورکورانه آن هم با عناوینی که دیگران به خورد ما داده اند .


شاید شما با خواندن این مطلب غیرت  ایرانیتان گل کند ، و بگویید این کار  از بین بردن فرهنگ و تمدن ایرانی است ، اما ترا به خدا به وجدانتان مراجعه کنید ، چقدر از مراسمات و آداب ایرانی که ریشه در تمدن و فهم ملی ما دارد ، در فراموش خانه تاریخ قرار گرفته و اصلا کسی به فکر زنده کردن آن نیست ، احترام به بزرگترها و حفظ سالخوردگان نیز از رسوم ما ایرانی ها است ، اما با نهایت بی رحمی رشد جمعیت خانه های سالمندان را شاهد هستیم ، دستگیری از نیازمند هم سنت ایرانی است ، چرا ما باید فقط مراسماتی که اصلا ریشه عقلی ندارد را سنت ملی و ریشه دار بدانیم ، آن هم اگر واقعا ریشه ایرانی داشته باشد .


در ضمن به فرض ریشه دار باشد و جدا سنت ایرانی اصیل هم باشد ، اگر اجداد ما ،  به مناسبت حال خود ، اقدامی می کردند ما هم باید تا ابد از آنها تبعیت کنیم ؟؟


 قدیم نامه با چاپار جابجا می شد و ایران یکی از قدیمی ترین سیستمهای چاپار خانه را در جهان دارا بوده ، چطور است اکنون هم این سنت را زنده نگه داریم ، جدا مضحک نیست ؟؟


یکی دیگر از ویژگیهای ملی ما که قدمتی بسیار دارد ، حجاب زنان ایرانی است ، اگر به تاریخ مراجعه کنید خواهید دید ، که حجاب در ایران از اسلام نیز قدیمی تر است ، جدا اجداد ما چرا زنان خود را با حجاب محفوظ تر می دانستند ؟؟


 الان غالب مردم ، به خصوص در  شهرهای بزرگ حجاب را بی فرهنگی و بی تمدنی می دانند ، خوب این حجاب هم سنت و هویت ایرانی است . اما تبلیغات دشمن می خواهد آنچه سنت عقلایی است ، به فراموشی سپرده شود و آنچه که ثمره ای ندارد ، و البته زیان بار هم هست حفظ شود .

اگر آزادی اندیشه داری و اعتقاد به هم نوع دوستی داری ، با وجدان بیدارت قضاوت کن و تصمیم صحیح واستواری بگیر و دیگران را نیز تشویق کن ، مهم نیست که شما چقدر کمک می کنید ، مهم تعداد نفرات است ، قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود .

 از هر جا شروع کنیم خوب است ، یک نفر هم که این سنت غلط را تبدیل به یک سنت انسان دوستانه کند ، برنده حقیقی خواهد بود .


اگر تمایل دارید  می توانیید ، با انتشار این مطلب از طریق  قرار دادن لینک آن ،در گروهها و کانالهایی  که می توانید و حتی  باز گو کردن آن به دیگران و تشویق آنها ، نیازمندان  هموطنتان را یاری کنید .


به امید بهاری سر سبز و ایرانی آباد و ایرانیانی فهیم .

 

بخش نظرات
روزشمار فاطمیه
روزشمار غدیر
روزشمار محرم عاشورا