خدا یا در لحظه نبودنم غافل از من نبوده ای
و من در لحظه لحظه بودنم به یادت نبوده ام

خبر گزاری بین المللی قرآن کریم بازگشت به سایت های قرآنی
ثبت شده در تاریخ 08-بهمن-1392 -- تعداد بازدید : 1491 بار

خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) در یک نگاه

نخستین و بزرگترین خبرگزاری تخصصی قرآن‌کریم در جهان اسلام با عنوان خبرگزاری قرآنی ایران که با عبارت اختصاری «IQNA» شناخته شده است، در بیستم آبان‌ماه 1382 مقارن با پانزدهم رمضان المبارک 1424 هـ.ق، با حضور رئیس جمهور وقت افتتاح گردید.

 این خبرگزاری  با تولید 7 خبر در  روز به زبان فارسی کار خود را آغاز کرد و اینک پس از گذشت 10 سال از فعالیت خود به فضل الهی توانسته است با تولید روزانه حدود 850 خبر به 42 زبان زنده دنیا، از مرز یک میلیون و سیصد هزار خبر قرآنی گذر کند.

با توجه به تنوع زبانی و رسالت جهانی خبرگزاری ایکنا و فعالیت‌ گسترده این رسانه قرآنی در عرصه بین‌الملل، در اسفندماه سال 1391 نام این خبرگزاری با مجوز معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به «خبرگزاری بین المللی قرآن» تغییر یافت تا همچون خود قرآن حلقه اتصال تمام مسلمانان در سراسر گیتی باشد.

اهداف:

ـ اطلاع‌رسانی سریع و دقیق اخبار و رویدادهای قرآنی و دینی کشور و جهان به مخاطبان داخل و خارج

ـ تلاش در جهت تحقق فرهنگ قرآن در ایران اسلامی و سراسر جهان

ـ‌ سوق دادن جامعه به سوی سبک زندگی قرآنی

‌ـ تلاش در جهت مهجوریت‌زدایی از معارف قرآن کریم در عرصه‌های مختلف

ـ شبهه‌زدایی از تارک نظام مقدس جمهوری اسلامی در خصوص پرداختن به قرآن در انظار سایر ملل مسلمان

زبان‌های ایکنا:

خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از حیث تنوع زبانی در بین خبرگزاری‌های رسمی جهان اسلام رتبه اول را داراست. در حال حاضر ایکنا به تولید و انعکاس اخبار قرآنی به 42 زبان زنده دنیا شامل فارسی، عربی، انگلیسی، فرانسه، ایتالیایی، آلمانی، چینی، ژاپنی، اردو، اسپانیایی، بلغاری، روسی، بنگالی، تاجیکی، تامیل، قرقیزی، هوسایی، پشتو، هندی، ترکی، سواحیلی، آذری، میانماری، ازبکی، ترکمنی، بوسنیایی، فولانی، فیلیپینی، رومانیایی، قزاقی، ولوف، بامبارا، روآندایی، پرتغالی، کردی، شیپ، تایی، مالایو، پنجابی، یونانی، اسپرانتو، ارمنی ـ به صورت روزانه ـ می‌پردازد و البته تعداد این زبان‌ها بر اساس نیازسنجی و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در حال افزایش است.

شعب ایکنا:

به منظور حضور مؤثرتر و جریان‌سازتر ایکنا در سراسر کشور و همچنین اقصی نقاط جهان، شعب استانی و خارجی این رسانه قرآنی طی سالیان مختلف افتتاح گردیده است. افتتاح شعب ایکنا در 29 استان کشور و همچنین 6 منطقه از جهان بخشی از توفیقات ایکنا تا به امروز است.

1ـ شعب استانی:

خوزستان، اصفهان، مرکزی، فارس، سیستان‌وبلوچستان، کرمانشاه، خراسان‌رضوی، همدان، قزوین، لرستان، هرمزگان، زنجان، اردبیل، قم، مازندران، خراسان‌جنوبی، آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، کرمان، کردستان، سمنان، یزد، البرز، کهکیلویه و بویراحمد، گلستان، خراسان‌شمالی، ایلام، چهارمحال و بختیاری و گیلان  

2- شعب خارجی:

شعبه‌ غرب ‌آسیا

شعبه ‌شرق‌ ‌آسیا

شعبه ‌آسیای‌مرکزی

شعبه اروپا

شعبه آفریقا

شعبه آمریکا

سرویس‌های خبری:

از آنجا که رسالت خبرگزاری ایکنا، اشاعه فرهنگ قرآنی در حوزه‌های مختلف ادبی، سیاسی، هنری، اجتماعی، اقتصادی و... است، گروه‌های خبری ایکنا با عنایت به نیازسنجی مخاطبان و ضرورت‌های تبیین مفاهیم قرآنی در این حوزه‌ها شکل گرفته است. شیوه ایکنا در تولید محتوا به دو گونه است: الف) رویدادمحور: شامل پوشش اخبار رویدادی حوزه‌های مختلف. ب) سوژه‌محور: شامل سوژه‌پردازی موضوعات مختلف قرآنی بر اساس مقتضیات و نیازهای مخاطبان و اولویت‌ها و سیاست‌های کلان رسانه‌ای ایکنا. فرایند سوژه‌محور ایکنا با بهره‌گیری از مشاوره اساتید و کارشناسان زبده در تعیین و هدایت سوژه و مصاحبه با صاحب‌نظران و متخصصان آن حوزه صورت می‌گیرد و در نهایت محتوای تولیدشده به شکل ویژه‌نامه دیجیتال و مکتوب منتشر می‌شود.  

ایکنا هم اکنون دارای 16 سرویس خبری به شرح ذیل است:

1ـ فعالیت‌های ‌قرآنی 2ـ سیاسی 3ـ بین‌الملل  4ـ اندیشه و علم  5ـ اجتماعی  6ـ حماسه و جهاد 7ـ ادب  8ـ هنر 9ـ عکس 10ـ سلامت  11ـ اقتصاد  12ـ فضای ‌مجازی  13ـ خبرنگاران ‌افتخاری 14ـ مؤسسات قرآنی مردم نهاد 15ـ حوزه‌های علمیه

 خبرنگاران افتخاری ایکنا:

 سرویس خبرنگاران افتخاری خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) در سال 83 در راستای پذیرش خبرنگار افتخاری و تأمین ‌بخش اعظمی از نیاز روزانه به خبر قرآنی در سطح کشور راه‌اندازی شد. این گروه هم‌اکنون با مجموع تعداد 7268 خبرنگار ثبت‌ نامی و بیش از 5331 خبرنگار فعال و ارسال روزانه میانگین 120 خبر فعالیت می‌کند. بسیاری از خبرنگاران افتخاری ایکنا در طول این سال‌ها در جشنواره‌های مختلف وبلاگ‌نویسی، دینی و رسانه‌ای و حتی عرصه‌های علمی کشور صاحب افتخار و کسب رتبه شده‌اند که همه این افتخارات را از برکت خدمت به قرآن می‌دانند.                                                                                                                                                     

اداره چندرسانه ای ایکنا:

طی سالیان اخیر موضوع «مولتی مدیا» یا «چندرسانه‌ای» یکی از موضوعات مخاطب‌پسندی است که رسانه‌های مهم خارجی و داخلی به سمت آن حرکت کرده‌اند. ایکنا نیز با عنایت به رسالت خود و به منظور استفاده از ابزارهای نوین برای ارائه خدمات بهتر به مخاطبان خود در سراسر جهان و با هدف ترویج، بسط و گسترش آثار سمعی و بصری قرآنی، اداره چندرسانه‌ای خود را در سال 91 افتتاح کرد. این بخش در فاز اول خود در قالب پنج گروه رادیویی، تلویزیونی، هنرهای تجسمی، نشریات دیجیتال و عکس کار خود را آغاز کرده و در آینده نزدیک تکمیل خواهد شد.

فعالیت‌ها و برنامه‌های جانبی ایکنا:

خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) به غیر از برنامه‌ها و اهداف تعریف شده، برنامه‌های دیگری نیز در دست اجرا دارد که در ذیل بدان اشاره می‌شود:

الف) برگزاری نشست‌های تخصصی:

به منظور واکاوی و بررسی ابعاد مختلف یک موضوع و تأمین نیازهای نظری در حوزه‌های مختلف قرآنی، سلسله نشست‌های تخصصی با حضور کارشناسان آن موضوع و نیز اصحاب رسانه در محل خبرگزاری بین المللی قرآن برگزار می‌شود. سلسله‌نشست‌های بررسی عرفان‌های نوظهور، سبک زندگی ایمانی، کرسی نظریه‌پردازی نظام اقتصادی از دیدگاه قرآن کریم و ... از جمله برنامه‌های اخیر ایکنا می‌باشد.

ب) انتشار نشریه رایحه:

انتشار دوهفته‌نامه تخصصی «رایحه»، از جمله فعالیت‌های مکتوب خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) است که در حقیقت گنجینه‌ای است از مطالبی که در هر شماره به فراخور زمان و موضوعات و سوژه‌های مورد بررسی در سرویس‌های مختلف خبری ایکنا، همچون رویدادهای بزرگ قرآنی و همچنین پاسداشت مقام شخصیت‌های برجسته قرآنی، برای دسترسی موضوعی و آسان مخاطبان به صورت مکتوب در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

این نشریه تاکنون در تجلیل از شخصیت‌های برجسته‌ای چون آیات عظام سیدعبدالاعلی سبزواری، محمدهادی معرفت، سیدمحمدعزالدین حسینی زنجانی، جعفر سبحانی و ناصر مکارم شیرازی، جوادی آملی، مظاهری و نیز موضوعاتی از قبیل بررسی عرفان اصیل اسلامی و معنویت‌های نوظهور، نقش مساجد در نهادینه کردن ارزش‌های قرآنی در جامعه، بررسی طرح ملی نهضت حفظ قرآن، جایگاه و نقش وقف در جامعه اسلامی و ... به چاپ رسیده است.

ج) برگزاری و مشارکت در همایش‌های قرآنی:

ایکنا با توجه به رسالت و مأموریت خود، توفیق مشارکت و نقش‌آفرینی در برگزاری بسیاری از جشنواره‌ها و همایش‌های قرآنی را داشته است و یا خود راساً برای برگزاری این گونه فعالیت‌ها اقدام می‌کند.برگزاری «اولین جشنواره بین‌المللی وبلاگ‌های قرآنی»، «اولین جشنواره ملی بلوتوث‌های قرآنی» و همچنین اولین همایش « جاکعه قرآنی، بصیرت: رسالتها و آسیبها» را می‌توان از جمله برنامه‌های اجرا شده توسط ایکنا یاد کرد؛ مشارکت در همایش‌ها، نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های مختلف و متعدد قرآنی داخلی و خارجی نیز در دستور کار ایکنا قرار داشته و خواهد داشت.خبر گزاری بین المللی قرآن کریم
بخش نظرات
روزشمار فاطمیه
روزشمار غدیر
روزشمار محرم عاشورا