خدا یا در لحظه نبودنم غافل از من نبوده ای
و من در لحظه لحظه بودنم به یادت نبوده ام

رادیو قرآنبازگشت به مراکز فرهنگی
ثبت شده در تاریخ 12-بهمن-1392 -- تعداد بازدید : 1607 بار

رادیو قرآن در تاریخ 22 بهمن سال 1362 با پیشنهاد و تلاوت مقام معظم رهبری، حضرت آیت ا.... خامنه ای، افتتاح و کار خود را آغاز نمود.

این رادیو در آغاز با روزی 3 ساعت  (17 الی 20 شب) بر روی موج  FMو   MWشروع به پخش برنامه های خود نمود و از تاریخ12 فروردین سال 1363 به میمنت سالروز جمهوری اسلامی،  پخش برنامه های خود را در دو نوبت 3 ساعته (5 الی 8 صبح و17 الی 20 شب)گسترش داد که نوبت صبح، تکرار 3 ساعته  نوبت شب بود واین روند تا سال 1376 ادامه داشت .

از تاریخ 1/5/ 76 به مناسبت میلاد با سعادت پیامبر اکرم (ص) وامام جعفرصادق(ع) برنامه های رادیو قرآن در دو نوبت سه ساعته بدون تکرار پخش گردید وعلاوه برتلاوت، شرح وتوضیح آیات را نیز در برگرفت .

از تاریخ 6/9/76 به مناسبت عید  سعید مبعث، برنامه های رادیو قرآن با 10 ساعت افزایش، به 16 ساعت پخش بدون تکرار رسید و در این مقطع، موضوعاتی  چون شرح و توضیح آیات، قطعات تواشیح وهمخوانی قرآن، ابتهال، مسابقات قرآنی،آشنایی با علوم قرآنی، برخی آموزشهای قرآنی وسخنرانیهای مذهبی نیز علاوه بر تلاوتهای ایرانی وغیر ایرانی به جدول پخش برنامه های رادیو قرآن افزوده شد .

سرانجام در تاریخ 10/10/1376 همزمان با حلول ماه مبارک رمضان سال 1418 هجری قمری در محضر مقام معظم رهبری ، رادیو قرآن ،رسماً به عنوان یک شبکه سراسری 24 ساعته در خدمت قرآن دوستان میهن اسلامی قرار گرفت ودوران جدیدی از فعالیت قرآنی خویش را آغاز نمود .

در طول سالیان متمادی فعالیت این شبکه قرآنی در فضای رسانه ای کشور، علیرغم افت وخیزهای فراوان، تغییرات وتحولات چشم گیری در سطح برنامه های این شبکه (به لحاظ کمی وکیفی)رخ داده است و به مدد حضرت حق این تحولات در اکثر مواقع سیر صعودی و تکاملی داشته تا جایی که  امروز رادیو قرآن توانسته به عنوان " تنها رسانه قرآنی فارسی زبان "  جایگاه  مطلوبی در نزد شنوندگان و مخاطبان رادیو پیدا کند و به عنوان "برترین شبکه از نظر میزان رضایتمندی مخاطبان " و "سومین شبکه از نظر میزان شنوندگان" در بین شبکه های رادیویی  شناخته شود. ( طبق نظر سنجیهای مرکز تحقیقات سازمان – دی ماه 88 )

این شبکه اکنون دارای 6 گروه برنامه ساز با عناوین قرآن و تلاوت، قرآن و آموزش، قرآن و تفسیر، قرآن، اطلاع رسانی و امور مجازی، قرآن و اندیشه، و قرآن و معارف می باشد که در موضوعات مختلف و متنوع قرآنی برای مخاطبان مختلف و در سطوح مختلف به برنامه سازی مشغول   هستند و با بهره گیری از فضاهای اینترنتی و مجازی،  باشگاه رادیویی قرآن و تعامل گسترده با نهادها و سازمانهای  قرآنی کشور، سعی دارد از تمام ظرفیتهای موجود در  نیل به هدف سترگ "دستیابی به جایگاه برترین رسانه شنیداری در زمینه گسترش فرهنگ قرآنی و زمینه سازی برای تحقق جامعه قرآنی"  بهره برداری نماید و در پرتو عنایات الهی و مدد ولی عصر (عج)  بدان نائل آید . انشاءا..

بخش نظرات
روزشمار فاطمیه
روزشمار غدیر
روزشمار محرم عاشورا