خدا یا در لحظه نبودنم غافل از من نبوده ای
و من در لحظه لحظه بودنم به یادت نبوده ام

زیارت اهل قبور بازگشت به علامه جوادی آملی
ثبت شده در تاریخ 06-فروردین-1395 -- تعداد بازدید : 2525 بار


در محضر استاد

هیچ دشمنی بدتر از هوس نیست که در درون ما هست واین همیشه مزاحم ماست؛
واین را اخلاص اربعین حل می‌کند؛

بنابراین چندین راه برای نزاهت روح باز است ؛هم آن آیات هم این اخلاص هم گفتگو با مرده‌ها .

شما در شرح حال بسیاری از علما می‌بینیدکه آنها وادی‌السلامشان در نجف ترک نمی‌شد.

خب اینجا ما هم گلزار شهدا داریم شیخان داریم خیلی از جاها داریم مسئله زیارت قبور ترک نشود کنار آن قبور برکات فراوانی است .


زیارت اهل قبور یادتان نرود:

راههایی  که دین به وسیله زیارت و دعا به ما آموخت ما اینها را تنها برای ثواب تلقّی نکنیم ؛به ما گفته اند که زیارت اهل قبور یادتان نرود ویا اگر از کنار مزار آنها گذشتید زیارت فراموشتان نشود بسیار خب چه به آنها بگوییم؟ این جمله “اَلسَّلامُ عَلی‏ اَهْلِ الدِّیارِ مِنَ‏ الْمُؤْمِنینَ وَالْمُسْلِمینَ اَنْتُمْ لَنا فَرَطٌ وَنَحْنُ اِنشآءَ اللَّهُ بِکُمْ لاحِقُونَ»”این یک جمله کوتاهی است یعنی درود ما بر شما و شما پیشکسوت ما هستید پیشگام ما هستید، ما هم ـ ان‌شاءالله ـ به شما می‌رسیم ، این جمله کوتاهی است که در کنار زیارتها گفته می‌شود .

اما آن جمله و دعای رسمی زیارت اهل قبول این است «اَلسَّلامُ عَلی‏ اَهْلِ لا اِلهَ اِلااللهُ مِنْ اَهْلِ لا اِلهَ اِلااللهُ یا اَهْلَ لا اِلهَ اِلااللهُ بِحَقِّ لا اِلهَ اِلااللهُ کَیْفَ وَجَدْتُمْ‏ قَوْلَ لا اِلهَ اِلااللهُ مِنْ لا اِلهَ اِلَّا للهُ» خیلی از ماها همین را می‌خوانیم اما دیگر نمی‌دانیم یعنی چه ،به ما گفته اند با مرده‌ها سخن بگویید آنها را قسم بدهید بگویید شما را به خدا قسم آنجا چه خبر است ؟برزخ یعنی چه؟ قیامت یعنی چه؟ مرگ یعنی چه؟ سؤال قبر یعنی چه؟ ملائکه می‌آیند چطور می‌آیند؟ چه سؤال می‌کنند؟ چطور سؤال می‌کنند؟ شما چطور جواب دادید؟ این نیست که حرف سعدی را ما تکرار کنیم “آن را که خبر شد خبری باز نیامد” نه خیر به ما گفتند آنها را قسم بدهید و از آنها بخواهید که به شما بگویند چه گذشت.
______________
کانال بیانات علامه جوادی آملی
@Tasnime313
بخش نظرات
روزشمار فاطمیه
روزشمار غدیر
روزشمار محرم عاشورا