خدا یا در لحظه نبودنم غافل از من نبوده ای
و من در لحظه لحظه بودنم به یادت نبوده ام

سوره طه آیه 115بازگشت به امام محمد باقر علیه السلام
ثبت شده در تاریخ 25-اسفند-1392 -- تعداد بازدید : 2084 بار

امام محمد باقر علیه السلام فرمودند :

به راستی خدا تبارک و تعالی چون خلق را آفرید آب خوش گواری آفرید و آب تلخ و شوری و هر دو آب را به هم آمیخت و از روی زمین گِلی بر گرفت و آن را سخت مالید و به اصحاب یمین که چون مورچه می جنبیدند فرمود : با سلامتی به سوی بهشت ، و به اصحاب شمال فرمود : به سوی دوزخ و با کی ندارم ، سپس فرمود : آیا من پروردگار شما نیستم ؟

گفتند : چرا گواهیم ؛ تا نگویند در قیامت که ما از این بی خبر و غافل بودیم ، سپس از پیغمبران پیمان ستد و فرمود : آیا نیستم من پروردگار شما ؟ و این محمد صلوة الله علیه وآله سول من و این علی امیر مومنان ؟

گفتند : چرا ؛ و نبوت برای آنها ثبت شد و از اولوالعزم به این مضمون پیمان ستد که : به راستی من پروردگار شمایم و محمد  صلوة الله علیه وآله رسول من و علی امیر مومنان است و اوصیائش پس از او والیان امر منند و خزانه دارهای علم من ، و به راستی عهدی است که من به وسلیه ی او دینم را نصرت دهم و دولتم را ظاهر کنم و از دشمنانم بدو انتقام کشم و به وسیله ی او خواهی نخواهی پرستیده شوم .

گفتند : پروردگارا ما اقرار داریم و گواهیم ، آدم نه انکار کرد و نه اقرار آورد ومقام اولوالعزمی در این پنج تن ثبت شد ، نسبت به مهدی ( علیه السلام) و آدم تصمیم  نگرفت که بدو اقرار کند و این است تفسیر قول خداوند عزوجل در آیه 15 سوره طه :وَ لَقَدْ عَهِدْنا إِلى‏ آدَمَ مِنْ قَبْلُ فَنَسِيَ وَ لَمْ نَجِدْ لَهُ عَزْماً


ترجمه : 


پیش از این ، از آدم پیمان گرفته بودیم امّا او فراموش کرد و عزم استواری برای او نیافتیم!

 

 

فرمود : همانا مقصور از ((نسی)) در اینجا ترک است . سپس فرمود : تا آتشی بر افروخته شد و به اصحاب شمال فرمان داد : در آن درآئید ، در آن در آمدند و بر آنها سرد و سلامت شد ، پس اصحاب شمال گفتند : پروردگارا از ما بگذر ، فرمود : از شما گذشتم ، اکنون بروید و در آن درآئید ، پس از آن هراسیدند ، از آنجا است که اطاعت و ولایت و معصیت ثبت شد .منبع : اصول کافی جلد 4 صفحه 31

بخش نظرات
روزشمار فاطمیه
روزشمار غدیر
روزشمار محرم عاشورا