خدا یا در لحظه نبودنم غافل از من نبوده ای
و من در لحظه لحظه بودنم به یادت نبوده ام

مرکز فرهنگ و معارف قرآنبازگشت به سایت های قرآنی
ثبت شده در تاریخ 13-بهمن-1392 -- تعداد بازدید : 1623 بارپژوهش در معارف و علوم قرآن كريم، با توجه به جايگاه رفيع آن در فهم اهداف و اصول اسلام، تلاش‌هاي گسترده و مستمري مي‌طلبد. آگاهي از دستورات و تعاليم نوراني و انسان‌ساز قرآن مجيد و دستيابي به موضوعات مطرح شده در آن، از اهداف بلند و اساسي دانشمندان و فرزانگان بوده و در اين ميان، مسئوليت حوزه‌هاي علميه در زنده نگهداشتن قرآن بسيار سنگين‌تر است.

مركز فرهنگ و معارف قرآن، وابسته به دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم، در مسير بهره‌گيري هرچه بيشتر از امكانات پيشرفته و فن‌آوري نوين مي‌كوشد تا پژوهش‌ها و تحقيقات نو و غني‌تر را براي آن قرآن‌پژوهان و علاقمندان معارف قرآني فراهم آورده؛ و در راستاي چنين اهداف والاي گام بردارد.

«مركز فرهنگ و معارف قرآن» دفتر تبليغات اسلامى حوزه علميه قم در سال 1366 با هدف گسترش فرهنگ و معارف قرآن و دفاع ازحقانيت آموزه‌هاى آن شكل گرفت و با نگاهى كاملاً نو به عرصه‌هاى تفسير، ترجمه و موضوعات قرآنى، به جهت‌دهى فعاليت‌هاى قرآنى در حوزه علميه قم، بسيار يارى رساند. اين مركز وظايفى همچون: تأمين منابع و اسناد قرآنى، طبقه‌بندى و سازماندهى معارف قرآنى، تدوين فرهنگ‌نامه‌ها و دائرة المعارف‌هاى متنوع قرآنى، پديدآوردن تفاسير گوناگون، پاسخگويى به سؤالات و شبهات و شناسايى خلأها و نيازها در عرصه فرهنگ قرآنى را به عهده گرفته است.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي در ايران و گرايش وسيع به مسائل اسلامي، نياز به پژوهش‌هاي جدي و گسترده در همه زمينه‌ها به وجود آمد و در بخش قرآن به سبب كاستيها كه در تحقيقات قرآني در حوزه‌هاي علميه احساس مي‌شد، ضرورت‌هاي جديدي رخ نمود و تلاش‌هاي گسترده‌اي صورت گرفت. از جمله: تحقيقات و نوشته‌هاي انديشمند فرزانه آيت الله هاشمي رفسنجاني تحت عنوان كليد قرآن، بود، اين پژوهش انگيزه بسيار نيرومندي را فراهم نمود تا گروهي گرد هم آيند و دستنوشته‌هاي دوران زندان ستمشاهي ايشان را تكميل و آماده ارائه كنند.

از سال 1366 تهيه تفسير راهنما با استفاده از دست‌نوشته‌هاي آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در دستور كار مركز قرار گرفت. دهها نفر از محققان و قرآن‌پژوهان اين مركز طي 15 سال كار مستمر و پژوهش دقيق موفق شدن سبك جديدي از تفسير قرآن را بوجود آورند.

این تحقیقات سبب گردید تا مرکز به همت پژوهشگران خود گام های بلندی را در حوزه فعالیت های پژوهشی قرآنی بردارد و به تدوین متون دیگری مانند فرهنگ قرآن و دائرة المعارف قرآن کریم بپردازد و بر این اساس سایر پژوهش های آن شکل گرفت و هم اکنون مرکز با تولید بیش از 60 عنوان کتاب در قالب 140 جلد در زمینه پژوهش های بنیادی و کاربردی قرآنی و تولید چندین نرم افزار قرآنی به عنوان بزرگترین مرکز قرآن پژوهی کشور شناخته شده است.
بخش نظرات
روزشمار فاطمیه
روزشمار غدیر
روزشمار محرم عاشورا