خدا یا در لحظه نبودنم غافل از من نبوده ای
و من در لحظه لحظه بودنم به یادت نبوده ام

چه روغنی مصرف کنیم ؟بازگشت به خوردنیها و آشامیدنیها
ثبت شده در تاریخ 16-بهمن-1394 -- تعداد بازدید : 1443 بار

در ادامه ی بحث روغن یک مطلب قابل تامل و اندیشیدن است  پس از آنکه دیدیم ، پای علم هرکس سینه میزنیم پس از مدتی متوجه میشویم هدفش خالی کردن جیب ما است حالا در قالب چند توصیه که مقداری به سلامتی ما کمک کند و چند برابر موجب پر شدن جیب طرف مقابل شود .

خلاصه به این فکر افتادیم که آیا روغنی امتحان شده البته چند هزار ساله نه مورد تایید چند غول اقتصادی! وجود دارد؟ ایا در قران یا روایات روغنی مورد تایید هست؟

در قران کریم به روغن زیتون اشاره شده به این شکل که از زیتون در قران به عظمت یاد شده واز انجایی که روغن هر میوه یا دانه ای دارای خواص ان میوه یا دانه است ، پس روغن زیتون هم باید عظمت داشته باشد.

تا اینجا به نحو اشاره بود اما در قران به یک روغن تصریح کرده در ایه ی ۱۴۶ سوره ی انعام :


وَ عَلَي الَّذينَ هادُوا حَرَّمْنا کُلَّ ذي ظُفُرٍ وَ مِنَ الْبَقَرِ وَ الْغَنَمِ حَرَّمْنا عَلَيْهِمْ شُحُومَهُما إِلاَّ ما حَمَلَتْ ظُهُورُهُما أَوِ الْحَوايا أَوْ مَا اخْتَلَطَ بِعَظْمٍ ذلِکَ جَزَيْناهُمْ بِبَغْيِهِمْ وَ إِنَّا لَصادِقُونَ 


ترجمه :

و بر یهودیان ، هر حیوان ناخن دار را حرام کردیم ، و از گاو و گوسفند پیه بدن آنها را حرام کردیم جز آنچه بر پشت یا روده های آنها چسبیده یا آنچه آمیخته به استخوان است. این ( تحریم ) چیزی است که آنها را به خاطر ستمشان کیفر دادیم و حقّا که ما راست گفتاریم.


روغن شحم که به خاطر بغی(یعنی)خطایی که یهود مرتکب شده بودند ، بر انها حرام شد ، پس باید روغن مناسبی باشد.

در مورد این روغن حرفهای زیادی در جامعه است . بهتر است قبل از توضیح شما به ایه ی مورد بحث مراجعه کنید ببینید از ان چه می فهمید ان وقت ما هم توضیحات خودمان را بیان میکنیم.

حالا نظرتان در مورد روغن شحم که به فارسی میشود پیه چیست ،  آیا ،  آیه برای تعریف از پیه نازل شده یعنی پیه آنقدر خاصیت دارد که خداوند انرا بر خطا کاران حرام کرده همانطور که امروزه اینگونه تفسیر می شود

اگر به ایه دقت کنید میفرمایند:خداوند متعال کل ذی ظفر یعنی پرندگان ناخن دار مانند مرغ خانگی،کبوتر،کبک،گنجشک و... را وهمچنین از گاو و گوسفند پیه ی انها را بر یهود حرام کرد.

پس آیه در سدد اثبات روغن پیه یا رد آن نیست.

اما در گذشته مردمان قدیم به عنوان چربی و روغن استفاده میکردند ، آن زمان ظاهرا روابط حسنه ای با کلسترل داشتیم ، یعنی نه کلسترل به ما کاری داشته نه ما به کلسترل یا شاید طب در ان زمان کلسترل و کبد چرب را مثل یک سرما خوردگی ساده درمان میکرده

 

جمع بندی بحث قرانی اینکه ،  قرآن اشاره دارد به استفاده از :

دو روغن پیه و زیتون  و مخصوصا روغن پیه ؛..... اینقدر که امروزه از آن بد میگویند نبوده و الا حرام شدن آن پاداشی برای بد کاران بود.

عده ای می گویند در گذشته مردم آنقدر کار میکردند و عرق می ریختند که مشکلی برای آنها پیش نمی آمد.

باید توجه داشت که در گذشته هم عده ای مانند خوانین ، ارباب ها ، خاندان سلطنتی و متمولین زندگی بسیار مرفهی داشتند اما دچار بیماری های امروزی هم نمی شدند.

ما در روایات به یک روغن با صراحت تمام اشاره شده و از ان یک جا به عنوان شفا و یک جا به عنوان دوا یاد شده

و ان روغن زرد یا روغن گاو یا روغن کره است . این روغن خوراک غالب بلکه همه ی ایرانیها بود.

ودر روایات هم از آن تعریف شده که به عنوان نمونه چند مورد را ذکر کرده به جمع بندی آنها خواهیم پرداخت.

 

عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: أَلْبَانُ الْبَقَرِ دَوَاءٌ وَ سُمُونُهَا شِفَاءٌ وَ لُحُومُهَا دَاءٌ. کتاب الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏6، ص: 311

امام صادق علیه السلام می فرمایند: شیر گاو، دواء است و روغن آن، شفاء است و گوشت آن، درد است.

 

روایات زیادی با این مضمون وارد شده با تفاوتی مختصر به این نحو که همه ی روایات گوشت گاو را مرض معرفی کرده اند اما در مورد شیر و روغن آن الفاظ مختلف است . یعنی بعضی روغن را شفا و شیر را دوا دانسته اند و بعض دیگر شیر را شفا و روغن را دوا دانسته اند.

علت این دو تعبیر را به دو شکل توجیه کرده اند ، یکی از بهترین توجیه ها این است که هر کدام از روایات ناظر به افراد خاصی است . یعنی بعضی از مزاجها (سوداوی)روغن بهتر از شیر است ، و برای عده ای (دموی)شیر بهتر از روغن است.

و میدانید در طب اسلامی ارزش شفا بیشتر از دوا است.

پس روغن برای بعضی دوا و برای برخی دیگر شفا است ، و شیر برای بعضی دوا و برای برخی دیگر شفا است.

حالا این سوال مطرح میشود چطور روغنی که در روایات از آن به شفا و دوا تعبیر شده عامل بیماری شده بسیاری از بیماریهای قلبی ناشی از آن هستند؟

وجالب اینکه زمانی که مردم ایران این روغن را استفاده میکردند از این امار سنگین بیماریهای قلبی خبری نبود.

والان از روغنی استفاده میکنیم که تایید شده ی وزارت بهداشت هست . ولی آمار بیماریهای قلبی بسیار بالا و به خاطر روغن هم هست مخصوصا روغنی که سالها استفاده می کردیم ، روغن جامد.

یک جای کار به قول خودمان میلنگد!

سالها گفتند روغن نباتی و به ما روغن جامد میدادند . و حال انکه شاخصه ی روغن نباتی مایع بودن ان هست.

عده ای میگویند آنرا با هیدورژن جامد میکردند.

سوال چرا روغن را هیدروژنه میکردند.تا جامد و خطر ناک شود؟

اینکه عذر بدتر از گناه است.

یا شاید کلا این روغن ضرر دارد و الان هم که تبلیغ از روغن مایع میشود دروغی بیش نباشد.

حق بدهید ، به حرف کسی که یک بار دروغ گفته نمی توان اعتماد کرد مخصوصا که حرف او با علم وحیانی تعارض هم داشته باشد

در طب سنتی از روغنهای زیادی با خواص خوراکی و دارویی استفاده می شد که متاسفانه فقط اسم انها را می شنویم . و انقدر نادر الوجودند که از ذکر خواص انها خود داری می کنیم.

فقط این نکته را بدانید تقریبا تمام روغنهای دارویی موجود در ایران مانند روغن سیاه دانه ، بادام ،  فندق ، پسته ، گردو، بنفشه تقلبی بوده و فاقد اثری که در طب سنتی به ان اشاره شده می باشد

هدف ما این است که به حرفهایی که زده میشود خوب دقت کنید  .  فکر کنید و درست و نادرست را خودتان تشخیص دهید.لینک کانال :  https://telegram.me/tayeba 


بخش نظرات
روزشمار فاطمیه
روزشمار غدیر
روزشمار محرم عاشورا